Going Global

blog azoknak, akik messzebb látnak, mint az országhatár

Fekete hattyú az égen

2022. február 28. 19:19 - GoingGlobal

blackswancikk.jpg

Előző posztom arról szólt, hogy nagy valószínűséggel súlyos gazdasági hatásai lesznek az ukrán-orosz konfliktusnak. Most körbejárjuk mit is jelent ez az IT outsourcing ipar szempontjából.

Közismert, hogy a tőlünk keletebbre fekvő országok jelentős versenytársai lettek a közép-kelet európai államoknak az IT outsourcing piacon. Ennek oka, hogy míg a 90-es évek végétől a 2010-es évek közepéig a Magyarországra kihelyzett munka mérhető pénzügyi előnyt biztosított a külföldi cégeknek az ezt követő időszakban ez az előny szépen elolvadt. Akkoriban az olcsó és jó képzett munkaerő, alacsony adók, nagy állami kedvezmények vonzó desztinációvá tették az országot. Amikor ezek az előnyök elkezdtek csökkeni mentek tovább keletebbre, ahol nagyjából ugyanezeket megtalálták. Ahogy a globalizáció nagykönyvében írva vagyon "a munka oda megy ahol azt a legjobb feltételekkel végzik el". Az új célországokban a bérek Magyaroszághoz képest annyival olcsóbbak, mint amennyivel itt voltak a nyugatiakhoz képest korábban. Így aztán Belorusz, Bulgária, Moldova, Ukrajna, Oroszország mind-mind jelentős IT outsourcing országok lettek.

Ezzel összhangban jelentős külföldi tőke áramlott ezen országokba. Például 2021-ben a közép-európai régió országaiba összesen nagyságrendileg 40, ezen felül csak Oroszországba több, mint 45 milliárd euró tőkebefektetés érkezett. A legtöbb az IT szektorba. Lehet persze kajánkodni, hogy már 2021-ben is lehetett látni a geopolitikai kockázatokat, de ahogy egyszer egy előadáson a remek közgazdász Rácz Margit elmondta, amíg egy befektető centet is keres egy országban, addig ott marad. A nagy haszon reménye elhalkította a kockázatok miatt aggódókat.

Most lássuk mi a helyzet a 3 háborúval közvetlenül érintett országban Ukrajnában és Oroszországban és Beloruszban. Ezekben a Forbes becslése szerint mintegy 70 - 100.000 ember dolgozik közvetlenül szoftver fejlesztőként, vagy IT szolgáltató központokban. A kisebb-nagyobb helyi cégekkel együtt ez a szám szerintük kb. 1 millió fő lehet. Ez azért már jelentős szám. Kiesésük a pandémia óta a világot sújtó globális munkaerő hiány miatt még fájdalmasabb. Most, hogy Oroszország és Belarusz embargó alatt az ő munkaerőpiacukkal kockázatos tervezni. A cégek egy jó darabig oda nem oda fognak befektetni. Ukrajna sorsa ma dől el a béketárgyalásokon. Csak remélhetjük, hogy esetükben hamar vége lesz ennek az őrületnek és az ország hamar talpra áll, de kockázatok ott is fennmaradnak sokáig.

Mindenesetre a cégek a munka folytonosság biztosítása érdekében elkezték embereiket Ukrajna keleti országrészébe telepíteni, de a hadiállapot és a határzár miatt a szolgáltatások biztosítása jelentős problémát okoz. Egyesek áttelepítik a tevékenységeket Törökországba, Lengyelországba, Bulgáriába. De aki már dolgozott globális szolgáltató központokkal pontosan tudja, hogy egy hatékonyan működő szervezet felépítése sok időbe telik. Egyszerűbb és gyorsabb egy gyártósort valahol újra elindítani, mint embereket felvenni, kiképezni, csapatot építeni belőlük.

További következménye lehet a történéseknek, hogy az IT szakemberek és szolgáltatások árai még tovább fognak növekedni, hiszen a kereslet nő a kínálat csökken. Emellett felerősödik a befektetéseknél, kihelyezett szolgáltatásoknál a biztonságra való törekvés, ezzel a CEE régió versenyképessége megerősödhet, mivel relative biztonságos és kiszámítható üzleti környezetet tud kínálni.

Egyetértek Peter Bendorral, az ukrán-orosz konfliktus egy klasszikus "Fekete hattyú esemény". Nem várt, megjósolhatatlan, következménye kiszámíthatatlan. Az ilyen elméletben ritka 3-5 évente szokott csak előfordulni. De ne felejtsük, hogy a Covid-19 is ilyen volt! A világ még magához sem tért az egyik csapásból, máris itt a következő. Egy biztos. Sosem volt annyira fontos az üzleti kockázatok csökkentése mint manapság.

Források:
https://www.forbes.com/sites/peterbendorsamuel/2022/02/25/ukraine-russia-war-impact-on-engineering-and-it-services-availability/
https://cms.law/en/int/publication/emerging-europe-m-a-report-2021-2022

komment

Az ukrán válságról

2022. február 24. 17:29 - GoingGlobal

Nem tudok szótlan maradni a mai nap legfontosabb történelmi eseménye kapcsán, nevezetesen, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát.

ukrajna.jpg

Hosszútávú gazdasági következményei beláthatatlanok. Szinte borítékolható, hogy élesedni fog a hidegháború és vissza fog térni a vasfüggöny valamilyen formában. A világ újra kettészakad.
Kevesen hitték, hogy a 21. században, Európában egy szuverén országot katonai invázió érhet.

Nem tudjuk meddig fog eszkalálódni a helyzet, de az már most biztos, hogy nem csak Oroszország, hanem az egész "Emerging Europe" régió is meg fogja érezni a válságot. Elég csak ránézni a térképre. A világ nagy részének mi még mindig az "Eastern Block" vagyunk. Az itteni üzleti kockázatot a befektetői bizalom megcsappanása mellett a gazdasági szankciók hatásai és a növekvő (orosz függő) energia árak mind-mind magasra fogják emelni.
Nagy valószínűséggel kijelenthető, hogy a befektetők nem errefelé fogják célországaikat keresni. Sőt inkább kivonják majd tőkéjüket, minthogy újabb befektetéseket eszközöljenek. A folyamat el is kezdődött.

Nem kezdődik jól ez az év sem.

 

komment

Elterjedt a távmunka - jó ez nekünk?

2022. február 21. 17:05 - GoingGlobal

Érdekes elemzést közölt néhány hónapja az Economists a Hacker News portál adatai alapján.

remote_onsite_jobs_changes.jpg


Míg 2011-ben az álláshirdetéseknek csak 11%-a említette a távmunkát (remote work), addig 2021-ben több, mint 75%. A pandémia még tovább gyorsította a változást. Az USA-ban az IT szektorban otthonról dolgozók aránya a 2020 májusi 49%-ról 2021 júliusáig 76%-ra ugrott.

A távmunka és virtuális team-ek széles körben való elfogadásával jelentősen nőtt az elérhető piac. Nem csak az IT cégek körében, hanem a hagyományosan konzervatívabb gazdasági ágazatokban is mint például az ipar, a jogi tanácsadás, pénzügyi szolgáltatások is nyitottabbá vált a távoli munkavégzéssel kapcsolatban. Olyan vállalatoknál is bevezették a távmunkát, ahol eddig mereven elutasította azt a management.

Gondolom nem kell sokat magyarázni, hogy miért fontos ez az információ a külföldi ügyfelet kereső cégek számára. Látnunk kell azt is higy sajnos azért van hátulütője is a dolognak. Nem csak az elérhető ügyfelek, hanem az szolgáltatást kínálók azaz a versenytársak száma is ugrásszerűen megnőtt. Ebből a tömegből kell tudni ügyesen kitűnni. Meg kell találni és meg kell mutatni potenciális ügyfeleinknek, hogy miben vagyunk mi a legjobbak, melyek cégünk  USP-i (Unique Selling Point) amire lehet építeni a cég Market Entry stratégiáját.

https://www.economist.com/graphic-detail/2021/08/11/for-programmers-remote-working-is-becoming-the-norm

 

komment

Alkotni jó

2022. február 16. 18:31 - GoingGlobal

A legtöbbet egymástól, egymás tapasztalataiból tanulhatunk.

Ajánlom olvasásra a 365 üzleti történet két kötetét.

365uzleti_tortenet.jpg

http://boomonline.hu/uzleti_tortenet/alkotni-jo

 365 magyar cégvezető, menedzser, vállalkozó egy-egy üzleti sztorija egy könyvben! És nem is akármilyen történetek! Élet írta fordulatos életutak, jó és rossz vezetői döntések.

Nagy megtiszteltés volt számomra, amikor a szerkesztők megkerestek, hogy egy legyek az egyik a 365-ből.

Azért is jólesett, mert bár vezettem nagy szervezetet, én nem építettem milliárdos vállalat birodalmat. Viszont bárhol voltam építettem, új dolgokat alkottam. Ez motivál. Kiváló emberekkel kerültem egy kötetbe. :)

komment

Főszerephez jut idén a nemzetközi terjeszkedés a startupoknál

2022. február 16. 17:42 - GoingGlobal

Dinamikus növekedésről számoltak be a múlt évre vonatkozóan a megkérdezett hazai startupok, a forgalom bővüléséhez a nemzetközi terjeszkedés is hozzájárult.

Már az indulásnál is érdemes nemzetközi megjelenésben gondolkodni – ez az egyik leggyakrabban emlegetett jótanács, amelyet a hazai startup-ökoszisztéma szereplői megfogalmaznak az innovatív vállalkozók alapítói számára, ha valaki igazán komoly sikereket szeretne elérni. Arra még mindig várni kell, hogy az első magyar unikornis (egymillárd dollárnál magasabb tőzsdei értékű startup) „megszülessen”, viszont már most is vannak az országhatáron túl is komoly eredményeket elérő startupjaink.

komment

Mi az a Market Entry stratégia?

2022. február 15. 23:30 - GoingGlobal

magyarazat.jpg

A Market Entry stratégia az a folyamat amellyel termékünket/szolgáltatásunkat új piacra visszük. Számos szempontot kell figyelembe venni a számunkra leginkább megfelelő stratégia kiválasztásához. Itt van néhány közülük:

 

- iparág
- termék életciklusa, változása
- piacra lépés költsége
- új piaci kulturális sajátosságai
- jogszabályi környezet

A legelterjedtebb piacra lépési stratégiák az alábbiak:
- cégalapítás
- export
- licensz engedély alapú értékesítés
- franchise
- együttműködés helyi piaci szereplővel
- joint venture
- zöldmezős beruházás

komment

Niche, Niche!

2022. február 15. 23:29 - GoingGlobal

ajto_1.jpg

A niche piac, azaz a piaci rés, az ahova sikerrel beléphetünk az új piacunkon.

De ha nem találjuk meg azt a szegmenst, ahol versenyképesek tudunk lenni, akkor el se kezdjük a piacra lépést!

Tudom, ez így eléggé lehangoló. Mégis azt mondom, hogy az első a piackutatás. Lehet elcsípni egy-egy morzsát az asztal alól, de azokból nem lesz stabil üzletmenet.

Ha nincs azonosított piaci rést termékünk/szolgáltatásunk számára, akkor akármennyi is invesztálunk a marketingbe, sales tevékenységbe az nem fogja hozni a várt eredményeket. Nem egy példát tudnék mondani cégekről, akik nem mérték fel jól a külföldi piacot és nagyon sokat buktak a külföldi kalandon.
A jó pozíció a hazai piacon nem jelenti automatikusan, hogy külföldön is versenyképesek leszünk.

Mindenképpen végeztessünk a piacot, helyi szokásokat jól ismerő tanácsadóval pontos piackutatást, versenytárs elemzést amiből kiderül, hogy tényleg van-e piac számunkra.

komment

Rekord szinten a fintech befektetések az Egyesült Királyságban

2022. február 10. 18:04 - GoingGlobal

london.jpg

A brit fintech szektorba a Brexit ellenére az előző évhez képest 7-szer több befektetés érkezett. Nem meglepő, mivel a pénzügyi szektor hagyományosan erős és az új innovatív pénzügyi technológiák a brit kormány egyik kiemelten támogatott területe.

Részletek itt olvashatók:

https://www.cityam.com/uk-fintech-investment-topped-37bn-in-2021/ 

komment
Címkék: hírek UK fintech

Üdvözöllek kedves Olvasó!

2022. február 07. 16:56 - GoingGlobal

suhajda_attila_mellkep.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Ezt a blogot azért hoztam létre, hogy tapasztalataimat megosztva segítsek azoknak a vállalkozásoknak, akik külföldi terjeszkedésben gondolkodnak. Azoknak is akik még csak tervezik és azoknak is akik már belevágtak.

Sok évet töltöttem külföldön, több országban is dolgoztam, volt módom megismerni üzleti kultúrájukat. Mindenütt kerestem a kapcsolatot magyarokkal és főleg a magyar alapítású cégekkel. Azóta eltelt több, mint 20 esztendő, volt rendszerváltás, lett EU tagság, megnyílt a világ nekünk is.

A magyar cégek, mindezek ellenére, mintha még most is a vasfüggöny lenne körülöttünk, mégsem fordultak olyan arányban a külpiacok felé, mint a régió más országainak vállalkozásai. Szeretném, ha ez változna. Szeretnék segíteni azoknak a cégvezetőknek, szakembereknek, akik érzik szükségességét, hogy megméressék magukat a nemzetközi piacokon és tenni is szeretnének azért, hogy eredményesek tudjanak lenni.

Bátorítok mindenkit, hogy szóljon hozzá a témákhoz, mondja el véleményét, kérdezzen bátran.

komment
süti beállítások módosítása